Facebook

BCS Girls Cross Country Wins State, Boy’s Place 14th

The Bracken Warriors Girls Cross Country team dominated the State meet

Cross Country Coach Jack Roettinger

Cross Country Coach Jack Roettinger

held in Waco last weekend.

“We had a good pre State season,” Cross Country Coach Jack Roettinger said. “With meets in Hondo, Junction, Comfort, UTSA, and Hope gave us our stepping stones to State.”

“The girls matured through out and UTSA was the meet when they knew they could compete,” Coach Roettinger continued. “They finished fourth out of 13 teams.”

The Warriors finished with a 23 point lead with no Seniors on the squad.

Bracken looks like they might be able to pitch a permanent tent at the Waco course for the next several years.

“The girls have really good training and competitive practices,” Coach Roettinger strolled. “They are real dedicated and have a lot of perseverance.”

Kathryn Wilmotte finished first in the team competition with a time of 13:39.6 for the 3200 meter run at Baylor University Intramural Fields.

“Kathryn (Wilmotte) would of finished first among all the runners if a official would not of gotten her off course,” Roettinger said disparaging. “She had a commanding lead when that happened, but she came back on track and still finished fourth overall.”

Sophomore Erin Brownlee and Junior Hannah Hilgendorf finished fifth and sixth place, only separated by three seconds.

Junior Abbie Wheeler finished 12th, while Amanda Wilmotte a Freshman came in 14th.

In Cross Country in team competition the times are recorded for the first five runners.

When that person finishes in the top 15 out of 82 runners, then you know your score will be impressive.

Junior Cassie Stirm and Sophomore Autumn Beck finished with a very respectable 25th and 28th finish.

Top Three Teams:             Points
Bracken Christian Warriors     38
Shiner St. Paul Catholic       61
Muenster Sacred Heart          84

The Bracken Boys Cross Country team finished 14th for the State Meet.

Junior Barrett Barrett finished with a time of 18:45.1 for a 12th place finish. The boy’s team had a 4800 Meter Run.

Other runners for the Warriors and their times:
Jr. Joel Butler       22:20.7
Jr. Matthew Caddell   23:34.6
Jr. Jonathan Wright   24:28.0
Jr. Jordan Rohlmeier  24:35.8
Jr. Brook Granato     27:39.4